Vores forældre siger

Jeres mening er vigtig for os
Hilsner sendt til os fra forældre:

april 2023:
Tusind tak for al jeres tid, nærvær, hjælp og liv. Tak for gode øjeblikke i vores barns liv. Det har været det helt rette valg for hende/os. Jeg vil særligt takke for al den forståelse og støtte og hjælp, som vi, særligt har haft brug for igennem den sidste svære tid i vores liv. Det er jeg meget taknemmelig for. Jeg kan kun se frem til at få lille…. i børnehaven.

Vi vil med stor sorg i vores hjerter takke af for denne gang. Tak fordi I har taget jer god tid, med omsorg og en kæmpe passion, kærlighed for at passe på vores dyrebareste guld. Tak for kys, kram og tryghed. Tak for jer!!. Ikke blot vores pige, men også storebror og os forældre vil savne jer rigtig meget! TAK for denne gang. De kærligste hilsener familien XXXX 31-12-22

Vi ønsker jer alle en glædelig jul samt et godt og lykkebringende nytår. Tak fordi I altid er så søde og omsorgsfulde og passer så godt på vores pige. Kærlig hilsen en pige og familie. Julen 2022

 

 

Vi er så glade for dig og Pinsekirkens Børnehave. DU gør et super godt stykke arbejde og altid møder du og dit fantastiske personale os med et smil og kærlige omsorg.

Tusind TAK for en fantasktisk opstart hos jer. Vores barn og vi er trygge ved at aflevere hende.

En stor tak skal I have, fordi I får det til at føles så rart at aflevere hos jer. Vi ved at vores barn har det godt og trives. Tak for jer og det fine arbejde i gør.
Sommer 2022

 

En hilsen fra vores skolebørn
Alle førskolebørn og forældre vil gerne sige jer alle Tusind TAK hos jer. Tiden er fløjet afsted, mange gode dage, stunder og oplevelser er nu lagret som gode minder. Tak for jeres fantastiske måde at være på, både overfor vore børn og for os som forældre. Helt fra starten har vi følt en varme, omsorg og kærlighed for vores dyrebareste eje. Hvert enkelt barn bliver set!
Hver morgen bliver man modtaget med smil og åbne arme, og uanset hvad tid man henter, er der en der ved hvordan dagen er gået. Det er trygt og godt!
I har lyttet og hjulpet os forældre. Nu er børnene fuldt ud klar og udrustet til at starte i skole. Det blev en underlig og brat afslutning, men det ændrer intet af vores opfattelse af jer og børnehaven, som BYENS bedste. Vi ønsker jer al mulig held og lykke med opstart af vuggestuen og at I hver dag fortsat må være fyldt med energi og overskud til ethvert barn, der kommer hos jer.

April 2020
Vi er jer evigt taknemmelige for at I har passet så godt på vores guld.
I har gjort starten på børnehave livet nemt og sikkert, med favnen fuld af kærlighed har i sendt os forældre trygge ud af døren med vished om at vores børn er i de bedste hænder.
Tak for jeres dejlige måde at være på.

Tak for en skøn, tryg og sjov børnehave tid. Tak fordi I har givet vores børn den aller bedste børnehave tid. Vi har alle nydt at komme i børnehaven – børn som voksne. De bedste anbefalinger fra os – og et ønske om god vind til jer alle og børnehaven generelt. Bliv ved med at gøre som I gør i dag.

Jeg har sagt det så mange gange, men kan ikke sige det nok. I er den bedste børnehave, fordi I gør alle de ting med børnene. Der er ture, der er bål, der er leg og spil. Der er oplevelser, frihed til leg, tid til fødselsdag. Nøgleord: Tid og nærvær. Det som mangler alle andre steder. Jeg har fra første dag jeg trådte ind i børnehaven kunne mærke det nærvær, som er guld værd. AT der altid er personale til børnene og på gulvet sammen med børnene.

April 2019
Pinsekirkens Børnehave er verdens bedste!!
Pinsekirkens Børnehave er simpelthen fantastik. Kan slet ikke rose den nok!
Pinsekirken er virkelig et fantastisk sted. Har 2 der har gået der – nu kun 1 – har været med i bestyrelsen 3-4 år.
Pinsekirkens er den bedste børnehave! En af vores drenge bliver hurtigt over stimuleret, og har haft 18 timers ressource pædagog i kommunal regi….Men efter han er kommet i Pinsekirkens børnehave, har han ingen ekstra timer, er glad og udvikler sig..
Vi har en datter i Pinsekirken og vi kunne ikke blive mere tilfredse, virkelig dygtige og nærværende pædagoger.
Har haft begge mine 2 børn i Pinsekirken. Super anbefaling herfra.
Vi har Pinsekirken og det er et fantastisk sted. Personalet er passioneret og nærværende. De ser det enkelte barn.
Kan varmt anbefale Pinsekirkens Børnehave. Min den store gik der og hende min lille skal snart begynde.
Vi har været rigtig glade for Pinsekirkens Børnehave. Fantastiske og omsorgsfulde pædagoger, der ser det enkelte barn.
Januar 2019: Taget fra Facebook
Tusind tak til alle jer der har taget sig så kærligt af vores børn, i al den tid de har gået i børnehaven!
Det har hverdag været en glæde at sende vores børn trygt afsted.
Der bliver fældet mange tårer. Det er en trist dag for vores børn skal i skole, de kommer til at savne jer voksne der har taget sig så kærligt af dem. Men også deres venner som de har haft så længe de kan huske. Nu skal nye ting ske, men børnehaven bliver aldrig glemt. Vi takker for en fantastisk tid!

Tusind tak fordi I tog imod vores børn, da de skulle ud i den store børnehaveverden. I formåede i den grad at gøre vores børn trygge og give dem den bedste start på børnehavelivet. Tak for jeres omsorg og tryghed, som I har givet vores børn, har udviklet vores børn og givet dem en ballest og tro sig selv, som vi finder vigtig.
Når vi forældre tænker på vores børns liv i børnehaven, hvad vi ser via vores børn, kommer der en masse minder frem, som vi i fællesskab har lavet en lille brainstorming over:
*rummelighed
*lyttende
*taler pænt og i øjen højde
*Dejligt med info om dagen på hjemmesiden
*Gode aktiviteter (bål, ture, skolegruppe osv.)
*omsorg
*Glæde
*Opmærksomhed
*Nærvær
*Kendt personale
*Stabilitet
*Børnene i centrum
*Kram
*Godt humør
*Kreativitet
*Humor
*Sjov og ballade
*Næstekærlighed
*Alt i alt et dejligt sted at komme som forældre og barn.
Pas godt på jer selv og hinanden.
Hilsen forældrene til alle skoleblækkerne.

April 2018
Tak fordi I er med til at gøre vores søns hverdag I børnehaven helt fantastisk. Den indsats I gør for at møde ham og hans behov. Det sætter vi stor pris på. Den varme og nærhed vi oplever er så skøn. Mange tak til jer alle. Marts 2017

Tak for et rigtig godt samarbejde i dette år. Tak for jeres opbakning og støtte til mig. Tak fordi I altid lytter. Jeg er så glad for, at jeg valgte og fik plads i Pinsekirkens Børnehave. I lever i den grad op til og over – mine forventninger.

April 2017
1000 tak for jeres altid varme favn. I gjorde børnehave tiden tryg og ikke så skræmmende. Vi var spændte på skulle starte her i børnehaven. Det gik forrygende godt. Det har været en positiv oplevelse, at komme i børnehaven. Det har været dejligt altid at blive mødt med et stort smil og godt humør. I har alle sammen en hel speciel plads i vores børns hjerte. vi vil aldrig glemme den store indsats I gør hver dag. 1.000 tak for alt, i aner ikke, hvor meget I vil blive savnet!

Hvordan siger man tak for den uvurderlige indsats I har gjort for vores piger. Der findes ikke ord der kan beskrive vores taknemmelighed og påskønnelse. I har givet vores piger en ballast og en start på livet som ingen andre ville kunne. I har støttet og hjulpet, udfra hver deres behov. I har givet den omsorg og opmærksomhed, så de har kunnet udvikle sig som dem de er.

“Pinsekirken har udvidet min horisont og givet mig forståelse for begrebet “hverdagens helte”. I er de essentielle personer i vores børns liv, som skaber en ramme udenfor hjemmet, hvor der er plads til at vokse, udforske, lære, lege, etablere de første venskaber, og ikke mindst – skabe sin egen identitet. I er børnenes første referencegruppe, og med jeres fantasktiske arbejde giver I børnene fabelagtige input til “hvordan livet også kan leves” og “hvordan man også kan tænke og opføre sig”. Rammen som I skaber om vores børn oser af glæde, tålmodighed, accept, omsorg, overskud og værdsætning af menneskelige værdier. For det vil jeg gerne sige jer tak”

Januar 2016
“Forældre vil gerne sige jer tusind, tusind tak for næsten 2 års GOD pasning, læring, leg, omsorg, sjov, hygge, oplevelser, tryghed og nærvær. Det har hver dag været nemt for os at aflevere vores lille guldklump til jer – hendes glæde, tryghed og store forventninger til dagen, har givet os bekræftigelse i, at I er verdens bedste børnehave” april 2013. Kort fra forældre.

“I har både på giraf og på blæk givet vores børn masser af tryghed, gode og spændende oplevelser, den nødvendige opdragelse og en hel masse andet godt med i rygsækken. I er en fantastisk flok af personligheder og specielt dette gør stedet så unikt”

Februar 2013
Jydske vestkysten torsdag d. 30 juni 2011. Her er nogle uddrag af hvad en forældre siger:
Rikke Pedersen siger: “Nu vælger jeg aldrig kommunalt. Hverdagen er travl og meget omskiftelig for familien Pedersen. Derfor har de brug for at få datter Julie passet et sted, hvor de kan hente og bringe fleksibelt og ikke behøver tænke på lukkedage. Vi valgte Pinsekirkens Børnehave, fordi stedet virkede trygt og roligt. Desuden er det en lille institution, hvor vores barn ikke bliver væk i mængden. Trygheden og fleksibiliteten er det vigtigste, siger Rikke Pedersen. Jeg var lidt bange for, at Pinsekirkens Børnehave ville være nogle farligt kristne nogen. Men sådan er det slet ikke.”
April 2013
I Pinekirkens Børnehave er der højt til loftet i mere end én forstand. Her trives børnene og føler sig trygge. Her er masser af smil, varme og lys, og det summer af liv og nysgerrighed. Og der er tid og plads til leg og venskaber.

I Pinsekirkens Børnehave bliver børnene mødt med nærværende og rolige voksne.
Børnene bliver værdsat og respekterede som de unikke mennesker, de er.

Børnehaven har et veluddannet personale, der er meget opmærksom på børnenes udvikling og deres individuelle behov. Der er et umiddelbart og ærligt samarbejde med forældrene, hvilket danner grundlag for, at netop også dit barn trives.

De mindste børn har et varmt og kærligt nærmiljø på Girafstuen. De støttes i deres udvikling med masser af nærvær og hjælpes nænsomt i overgangene i de forskellige skelsættende perioder (af med ble, ikke mere middagssøvn osv) indtil de med stor stolthed kan flytte på Blækspruttestuen, hvor de påny udfordres, får nye venskaber og vokser sig store.
De ældste børn får via skolegruppen en rigtig solid ballast med til skolestart.

Pinsekirkens Børnehave er det bedste sted for dine børn. Det er jeg ikke I tvivl om efter at have haft 2 børn I børnehaven gennem mere end 5 år. Jeg vil til enhver tid anbefale børnehaven.
Karen Frost-Møller

April 09: “Vi har altid været utrolig glade for personalet og børnehaven. Børnene har haft en spændende og tryg hverdag, fyldt med sjove udfordringer og et personale der altid har formået at give dem en følelse af at være noget helt specielt. Tusind tak for det! Som forældre har vi oplevet et godt samarbejde med jer som personale og vi har altid været trygge ved at tage på arbejde, når de var blevet afleveret. I er et engageret og positivt personale hvilket smitter af på både børn og forældre.” Siger et par af vores forældre som siger farvel efter at have deres børn hos os i mange år.

August 08: Esbjerg’s bedste børnehave!! Der arbejder pædagogerne, som elsker børn og gør børneverden til et bedre sted at være. Vi kommer til at savne jer alle!!! Siger et forældrepar som flytter fra Byen og derfor udmelder deres barn.

Aflever dine børn i børnehaven med god samvittighed.

Vi føler, at det er vores pligt at fortælle andre forældre til børn i børnehavealderen om Pinsekirkens Børnehave. Vi har to drenge, på 2 ½ år og 6 år, èn på hver stue i Pinsekirkens Børnehave. De elsker begge at komme dèr. Det er en fornøjelse at kunne aflevere vores børn hver morgen, for de elsker at komme og har tit ikke engang tid til at sige farvel. Når vi henter dem igen, kan vi se, at de hygger sig og har haft en god dag. Der går rigtig mange dejlige børn og endnu mere vigtigt, pædagogerne er bare guld værd. De hygger om børnene og der er altid tid til det enkelte barn. Der er altid tid til en snak når man kommer. De gør meget ud af ture, oplevelser og leg. Børnene er meget ude på den dejlige legeplads, hvor der altid er pædagoger til at lege og holde øje med dem.

Vi skal flytte udenbys, hvilket vi glæder os til, men… Det er trist at skulle udmelde børnene. Vi føler, at vores 2 drenge har fået det optimale ud af Pinsekirkens børnehave. Det er jo så vigtigt, at de trives og får en god start i børnehaven, da det jo er en stor del af deres barndom, opdragelse og udvikling. De har fået gode legekammerater, opdragelse og der bliver gjort meget ud af deres udvikling(sprog, leg, det sociale, opdragelse, herunder respekt for andre børn og voksne).

Tak til alle i Pinsekirkens børnehave for en stor indsats til at hjælpe os med at skabe to dejlige drenge!!!

Med venlig hilsen Sonia og Jens Speedsbjerg

April 2011